Kazimierz Dolny dla turystów

Na szczęście wtopić się w klimat Kazimierz Dolny noclegi nad Wisłą jest bardzo łatwo, szczególnie wtedy, gdy ma się na jego zwiedzanie dosłownie jeden wieczór i jeden dzień. Wierzymy, że to za sprawą magii tego miejsca, przyciągającej jak magnes różnego rodzaju artystów z Polski i zagranicy. Przede wszystkim zaś chyba malarzy i śpiewaków. noclegi Kazimierz Dolny
Mając tak mało czasu mogliśmy zwiedzić miasto wyłącznie „z lotu ptaka”, ale piękne słońce i upalny dzień sprawiły, że to wystarczyło, aby wsiąknąć w leniwy klimat małego miasteczka i rozkoszować się jego walorami.
Rynek upstrzony straganami
Ku naszemu zdzwieniu, tuż po tym jak wstaliśmy wcześnie rano aby sfotografować pusty jeszcze o tej porze – jak mieliśmy nadzieję – Rynek, odkryliśmy, że przez noc chyba pokrył się cały straganami i stoiskami, a wolnej na nim przestrzeni nie było ani kawałka.
Nasze początkowe rozczarowanie szybko przekuliśmy w pocieszającą myśl, że prawdopodobnie trafiliśmy na dzień targowy, a te – jak powszechnie wiadomo – nie trwają dłużej niż do południa. noclegi w Kazimierzu Dolnym

W takich okolicznościach przyrody postanowiliśmy zrealizować nasz plan zwiedzania od końca, czyli obrzeży miasteczka i targu książek.
Unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy miasta wpisany został w całości do rejestru zabytków.
Zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8 września 1994 r. Kazimierz Dolny apartamenty uznany został za „Pomnik Historii”.
W odległości kilkudziesięciu metrów od rynku, przy ul Lubelskiej, po prawej stronie widzimy synagogę. To XVIII wieczny budynek zbudowany z opoki i przykryty gontem. Budynek został zdewastowany przez Niemców w w1942 roku i odbudowany po wojnie. Przez pół wieku funkcjonowało tu kino. Kilka lat temu synagoga stała się własnością Żydowskiej Warszawskiej Gminy wyznaniowej.
Synagoga leży miedzy Lubelską a Małym Rynkiem, do którego zwrócona jest frontem. Mały Rynek stanowił przed wojną centrum żydowskiego Kazimierza. Dziś oprócz synagogi pozostało po kazimierskich żydach niewiele zabytków: m. in. drewniany budynek jatek oraz kirkut.
Zamek został zbudowany w połowie XIV wieku na rozkaz Kazimierz Wielkiego. W XV wieku dobudowane zostały dwa skrzydła mieszkalne (wyższe od strony zachodniej i parterowe od strony rzeki. W XVI wieku dobudowana została wieża mieszkalno-obronna. W czasach świetności, w latach 1509-44 zamkiem władali Firlejowie. Zamek został spalony i obrabowany w czasie potopu szwedzkiego a następne wieki to czas kiedy zamek popadał w coraz większą ruinę. Mimo, że jego rola obronna zanikała, zamek „brał udział” w działaniach wojennych: znajdowali tu schronienie konfederaci barscy, w czasie wojny 1809 roku Austriacy wysadzili część murów a w czasie powstania listopadowego Polacy ostrzeliwali stąd Rosjan. Kazimierz Dolny wille
Dzisiejszy stan zamku to efekt prac konserwatorskich prowadzonych zwłaszcza w latach 80-tych XX wieku. Na murach zamku, od strony Wisły urządzono taras widokowy. Wejście na zamek jest płatne – bilet, łącznie na zamek i basztę kosztuje 3 zł.