Urlop w Szczawnicy

Dzisiejsza Szczawnica noclegi jest 7,6 tysięcznym, sąsiadującym ze Słowacją, przygranicznym miastem
uzdrowiskowym, obejmującym swymi granicami 8789 hektarów, z czego, blisko dwie trzecie stanowią przepiękne lasy, które mają ogromny wpływ na jej klimat. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także schorzeń narządów ruchu. Szczawnica pokoje gościnne

Góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do jednego z najpiękniejszych obfitujących w malownicze skałki i progi skalne, tworzące przełomy i wodospady – rezerwatu Białej Wody. Trasy dostosowane są do możliwości fizycznych przeciętnego użytkownika.

W samym centrum Szczawnica pensjonaty można skorzystać z kolejki krzesełkowej, prowadzącej na Palenicę skąd rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok na sąsiedniej Szafranówce zbudowano letnią 700. metrową rynnę grawitacyjną, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Turystów preferujących szybsze sposoby zwiedzania terenu ucieszą przygotowane liczne trasy rowerowe i konne, o różnym stopniu trudności. Na miejscu, w wypożyczalniach sprzętu sportowego można zaopatrzyć się w rower górski, natomiast w ośrodku afiliowanym przy PTTK wypożyczyć konia do jazdy wierzchem. Szczawnica wille

Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności, wypożyczając kajak i pokonując tor slalomowy wiodący wzdłuż trasy spływu Dunajca.

Dojazd do Szczawnica agroturystyka zapewnia droga powiatowa łącząca Szczawnicę z Krościenkiem.
Przez Krościenko zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Szczawnicy przebiega droga wojewódzka Nowy Targ – Krościenko – Łącko – Nowy Sącz, dzięki której Szczawnica zapewnione ma połączenia drogowe z głównymi węzłami komunikacyjnymi na obszarze województwa.

Najważniejsze zabytki miasta:

XIX -wieczna zabudowa Placu Dietla,
cerkiew w Jaworkach z barokowym ikonostasem,
kaplice w Parku Górnym i Dolnym,
zabudowa zdrojów wód mineralnych Walerii i Szymona,
altana muzyczna,
stary cmentarz Szalayowski z zabytkowymi nagrobkami i neogotycką kaplicą ufundowaną w 1870 roku przez Józefa Szalaya,
wybudowany w 1839 roku dwór Józefa Szalaya.
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy – ekspozycja poświęcona historii Szczawnicy, oraz działalności pisarza Jana Wiktora, etnografii regionu.

INNE ATRAKCJE

Pobyt w Szczawnicy to również doskonała okazja do poznania uroków Pienińskiego Parku Narodowego, zapoznania się z jego unikatową roślinnością i bogactwem świata zwierzęcego, zwiedzenia pobliskich zamków w Niedzicy i Czorsztynie, podróży statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, spaceru łodzią lub kajakiem po Dunajcu.

Niesłabnącą zasłużoną popularnością cieszy się jedna z największych atrakcji turystyczno – krajobrazowych Pienin – spływ tratwami przełomem Dunajca na odcinku 20 km.